ריבית הפריים עולה, מה זה אומר לגבי המשכנתא שלי?

לראשונה החל בנק ישראל במדיניות של העלאת ריבית, מה שמשפיע ישירות על ריבית הפריים הנפוצה במשכנתא שמורכבת מריבית בנק ישראל במרווח של +1.5%.
העלאת ריבית היא כלי מוניטרי שמטרתו להילחם בעליית מדד המחירים לצרכן שעולה לאחרונה עקב משברים עולמיים בתחום השילוח הימי והמלחמה באוקראינה.

בינואר 2021 הסירו את הגבלת אחוז הפריים בתמהיל המשכנתאות ומאז ישנה עלייה בחשיפת ציבור נוטלי המשכנתאות לרכיב הפריים בנוסף להלוואות צרכניות, דבר שמשפיע על כלכלת הבית לרבים בישראל. אך חשוב לזכור כי בניית תמהיל משכנתא הוא תכנון לשנים ארוכות המצריך חלוקה ופיזור סיכונים שעל הלווה להיות מודע אליהם ולהיערך לקראת שינויים.

 

השפעת הריבית על המשכנתא

ריבית בנק ישראל מתעדכנת 8 פעמים בשנה ואיתה ההחזר החודשי של המשכנתא שלנו, אך למרות שזה כואב בכיס חשוב לזכור כי למרות הכול יש לפריים 2 יתרונות מובהקים על שאר מסלולי המשכנתא שלנו.

  1. ריבית הפריים אינה צמודה למדד המחירים לצרכן.
  2. על רכיב המשכנתא במסלול הפריים אין קנסות פרעון מוקדם, במיוחד בתקופה בה הריביות עולות, סביר להניח שרוב תיקי המשכנתא לא ישולמו עד סופם ולכן בעת נטילת משכנתא במצב השוק הנוכחי יש לקחת בחשבון את קנסות הפירעון המוקדם שיחולו עלינו בעת סילוק מוקדם או מחזור המשכנתא.

 

בנוסף גם כעת כשבנק ישראל מעלה את ריבית הפריים עדיין מסלול הפריים נחשב זול באופן יחסי מבין מסלולי המשכנתא מכיוון שכאשר ריבית הפריים עולה זה במטרה להילחם במדד המחירים לצרכן שעולה באחוז גבוה יותר ואיתו קרן החוב במסלולי משכנתא הצמודים למדד, וכתוצאה מכך מסלולי משכנתא אשר אינם צמודים למדד מתומחרים יקר בגלל חששות מהאינפלציה העולה.

לסיכום, גם אם ההחזר החודשי במשכנתא שלנו עולה וזה לא נעים צריך לקחת אוויר ולהבין שזהו עניין זמני, ריבית בנק ישראל היא כלי להילחם באינפלציה שמכבידה עלינו במקומות אחרים וזה טוב לנו שיעשו כך. החשיפה בציבור לפריים היא גבוהה ואין לנגיד בנק ישראל כוונה למוטט את השוק לחלוטין דרך ייקור משכנתאות וההלוואות הצרכניות.

עשוי לעניין אותך..

למידע נוסף וייעוץ ללא עלות
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:
דילוג לתוכן